8 trendov pre vývojárov, ktoré sa oplatí sledovať
V TITANS sme dennodenne v kontakte so skúsenými IT špecialistami a špecialistkami aj klientmi, ktorí hľadajú posilu na IT oddelenia. Keďže si uvedomujeme, aké náročné je držať krok s neustále sa meniacim trhom, pripravili sme pre vás stručný prehľad technológií, ktoré budú v tomto roku zo strany firiem najviac žiadané.
1.Význam cloudu opäť narastie
Celosvetový trend práce na diaľku je iba jedným z mnohých dôvodov, pre ktorý trh registruje zvýšený dopyt po cloud computingu. Ďalšou výhodou danej technológie je, že ňou môžu firmy nahradiť drahé dátové centrá, a to hrá do karát všetkým softvérovým inžinierkam a inžinierom so špecializáciou na cloud, najmä ak majú skúsenosti v oblasti softvéru ako služby (SaaS), infraštruktúry ako služby (IaaS) a platformy ako služby (PaaS). Spoločnosť Allied Market Research odhaduje, že do roku 2031 vygeneruje globálny trh s cloudovými službami hodnotu 2,5 trilióna amerických dolárov (USD). Kľúčovými faktormi pri navrhovaní a vývoji digitálnej infraštruktúry však už nie sú len rýchlosť a flexibilita, ale aj energetická účinnosť a udržateľnosť.
2.Využitie blockchainu sa rozšíri
Podľa priemyselných prieskumov sú najväčšie investície do blockchainu naďalej vo finančnom sektore. Avivah Litan, analytička spoločnosti Gartner, však uviedla, že túto technológiu nevyužíva len trh s kryptomenami, ale aj etablované finančné inštitúcie, ktoré ju považujú za kľúčový prvok modernizácie svojej infraštruktúry. Spoločnosti ReportLinker vypočítala, že globálny trh s bankovými a finančnými službami v oblasti blockchainu vzrástol z 1,89 miliardy USD v roku 2022 na 3,07 miliardy USD v roku 2023. Blockchain má využitie aj v iných odvetviach, napríklad na dodržiavanie predpisov v oblasti environmentálnych, sociálnych a riadiacich štandardov, inokedy zase na vytvorenie efektívnejších, účinnejších a bezpečnejších platforiem pre rôzne obchodné potreby. Ide napríklad o riadenie identity a prístupu, manažment dodávateľského reťazca, inteligentné zmluvy a spracovanie a overovanie dokumentov.
3.Umelá inteligencia prinesie ďalšie inovácie
Obzvlášť sľubnou oblasťou umelej inteligencie (AI) je spracovanie prirodzeného jazyka (NLP), ktoré umožňuje počítačom porozumieť ľudskému jazyku a interpretovať ho. Okrem toho rastie záujem o etickú AI, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby sa jej systémy správali spôsobom, ktorý je prospešný pre ľudstvo. Spoločnosť Next Move Strategy Consulting predpokladá, že hodnota globálneho trhu s AI vzrastie v priebehu roka 2024 na viac ako 298 miliárd USD. Softvér AI napríklad umožňuje bankám poskytovať hyperpersonalizáciu požadovanú zákazníkmi, zatiaľ čo v zdravotníctve dokáže zlepšiť analýzu symptómov ochorení a odhaliť chyby v liečbe. Vo svete podnikania zas prostredníctvom robotickej automatizácie procesov (RPA) automatizuje bežné úlohy, aby sa kvalifikovaná pracovná sila mohla sústrediť na projekty s vyššou potenciálnou hodnotou.
4.Vývoj na platformách Low-Code No-Code sa stane významnejším
Programovanie na platformách Low-Code No-Code (LCNC) umožňuje vytvárať aplikácie osobám, ktoré nedisponujú pokročilými znalosťami IT či zručnosťami v kódovaní. Tento trend pomáha vyriešiť nedostatok softvérových inžinierov a inžinierok a prináša tiež jednoduchší a rýchlejší vývoj. Spoločnosť KPMG uvádza, že počet CEOs, ktorí LCNC vývoj uvádzajú ako svoju najdôležitejšiu investíciu do automatizácie, sa od začiatku pandémie takmer strojnásobil.
5.V používaní moderných jazykov nastane pokrok
Nové programovacie jazyky sú čoraz populárnejšie. Go, ktorý vyvinul Google, je cenený pre svoju jednoduchosť a efektívnosť, zatiaľ čo Kotlin je preferovaným jazykom na vývoj aplikácií pre Android a Rust si získava pozornosť vďaka svojmu zameraniu na výkon, spoľahlivosť a produktivitu. Obľúbené sú však aj ďalšie moderné jazyky ako React, JavaScript, Swift a TypeScript. Aj Python je na vzostupe, a to najmä vďaka jeho jednoduchosti a všestrannosti. Často sa používa pri analýze dát, strojovom učení, vývoji webových aplikácií a automatizácii.
6.Dôraz bude na kybernetickej bezpečnosti
Očakáva sa, že hodnota globálneho trhu s kybernetickou bezpečnosťou vzrastie do roku 2026 na 345,4 miliardy USD. Čoraz väčšou hrozbou bude najmä ransomvér, pri ktorom je jeden z najnovších trendov dvojité vydieranie: v rámci danej taktiky hackerské skupiny najprv zadržia údaje spoločnosti s cieľom získať výkupné. Neskôr jej pohrozia, že tieto údaje zverejnia, ak nebude zaplatené ďalšie výkupné. Medzi rozhodujúce kroky na zabezpečenie ochrany údajov bude patriť zavedenie spoľahlivých bezpečnostných opatrení, sledovanie najnovších hrozieb a školenie interného tímu o bezpečných postupoch. IBM Security uvádza, že tie organizácie, ktoré plne implementujú automatizáciu zabezpečenia, v prípade narušenia bezpečnosti údajov potenciálne ušetria až 3,58 milióna USD.
7.Internet správania zabezpečí personalizáciu
Internet správania (IoB) je nový trend, ktorý rozširuje internet vecí (IoT). Okrem zhromažďovania údajov zo zariadení umožňuje sledovanie a analýzu správania ľudí pri ich interakcii s aplikáciami a zariadeniami. Takto zhromaždené údaje sa dajú použiť na vytvorenie personalizovanejšej používateľskej skúsenosti.
8.Spoločnosti sa budú ďalej obracať na outsourcing
Podľa prieskumu z roku 2022 až 73% CTOs tvrdí, že je náročné obsadiť voľné pozície v oblasti technológií. V boji proti nedostatku pracovnej sily sa mnohé firmy obracajú k netradičným metódam – napríklad spoločnosť IBM plánuje do roku 2030 vyškoliť 30 miliónov ľudí. Ďalším spôsobom, akým sa spoločnosti snažia rozšíriť svoje IT oddelenia, je outsourcing, ktorý okrem iného ponúka flexibilitu, úsporu nákladov a šetrenie cenného času. Predpokladá sa, že dané odvetvie dosiahne do roku 2027 trhovú hodnotu 689 miliárd USD.
Rastúci záujem o externých IT špecialistov a špecialistky evidujeme aj my v TITANS – počas našej jedenásťročnej existencie na trhu sa k nám pridalo viac ako 30 000 z nich. Ponúkame im špičkové projekty zo strany vyše 650 spoločností na Slovensku, v Českej republike a zahraničí, pričom s pomocou vlastného interného systému dokážeme dosiahnuť dokonalú zhodu. Aj vďaka tomu sme doposiaľ realizovali viac ako 5 350 pohovorov a zabezpečili sme alokáciu vyše 1 000 freelancerov a freelanceriek. Ak aj vás láka freelancerský život, no máte obavy, ako zvládnete účtovníctvo či vyjednávanie zmluvných podmienok s klientmi, neváhajte sa nám ozvať – ako dlhoročný líder na slovenskom trhu vám radi podáme pomocnú ruku.