23 vecí, ktoré o virtuálnych serveroch (ne)viete

20. 05. 2025
Zdielať článok

Tvoj server, tvoje pravidlá. Tak by sa dal jednou vetou popísať virtuálny server alebo skrátene VPS. Vývojár si na ňom môže postaviť čokoľvek – od malého side projektu až po produkčné prostredie pre portál, SaaS či e-shop. 

Dnes vám odhalíme zopár faktov a tipov o Websupport VPS, ktoré by ste možno nečakali. Poďme na to!

Štatistiky z prevádzky VPS

1. Momentálne na infraštruktúre Websupportu beží viac ako 1000 VPS.
2. Najpoužívanejším operačným systémom je linuxová distribúcia Ubuntu. Po nej nasleduje Debian. Obe sú zadarmo, stabilné a majú okolo seba veľkú komunitu, takže šanca na nemilé „prekvapenie“ je malá.
3. Medzi najdlhšie bežiace VPS bez reštartu evidujeme: 1 136 dní, 930 dní a 876 dní. Z nášho pohľadu je to však skôr funny fact, nakoľko uprednostňujeme aktualizácie, ktoré vyžadujú aj reštart. Takýto uptime ale môže byť dobrým signálom stabilnej platformy.
4. Priemerné VPS má 4 vCPU a 8 GB RAM. Konfiguráciu VPS je možné kedykoľvek meniť.

Čo developeri na VPS najčastejšie riešia

5. S čím potrebujú najčastejšie pomôcť: s vhodným výberom parametrov a teda výkonom aplikácie alebo servera v rôznej škále prevádzky.
6. Na helpdesku sa najčastejšie pri VPS rieši plný disk, ktorý si zákazník nemonitoruje.
7.
Najčastejšie bezpečnostné chyby pri nemanažovaných VPS sú nezabezpečené SSH, staré a neaktualizované verzie aplikácií, ako napríklad PHP.
8.
Na správu VPS nemusia byť sami a môžu ju predať do rúk skúsených Websupport administrátorov.
9. Väčšinu týchto problémov a váš pokojnejší spánok vyrieši: pravidelná aktualizácia operačného systému VPS a aplikácií, dobre nastavený prístup k serveru, užitočné logy, monitoring VPS a pravidelné zálohovanie VPS. Toto všetko si vie vývojár nastaviť s prehľadnými návodmi.

VPS v reálnom svete

10. Zákazníci primárne používajú VPS pre produkčný beh ich aplikácií.
11. Väčšinu tvoria webové aplikácie a databázové servery.
12.
VPS je najčastejšou službou, ktorá slúži ako vstup do infraštruktúrnych produktov – najčastejšie potom pokračujú do cloudu alebo na dedikované servery.
13. Aplikácie bývajú stále najčastejšie inštalované priamo na VPS, objavuje sa ale aj Docker pre kontajnery a Kubernetes. 14. Rastúcim trendom na prevádzku sú GenAI aplikácie, najčastejšie dostupné ako open-source.

Prečo vývojári prechádzajú na VPS

15. Plný prístup a vlastný stack: VPS znamená kompletné admin práva na server. Môžete si nainštalovať ľubovoľný balík, upraviť konfigurácie či otestovať vlastné kombinácie (Nginx, Node.js, databázy…). Websupport navyše udržuje nízku CPU agregáciu.
16.
Výkon a škálovateľnosť: VPS sa spustí okamžite (a kľudne využite 7 dní na vyskúšanie). Ak treba viac výkonu, môžete pridať RAM alebo CPU na pár klikov.
17.
Bezpečnosť a izolácia: VPS je izolované (je to vlastne samostatný OS). Nie je na ňom žiadny neporiadny „podnájomník“, ktorý by zdieľanými zdrojmi rozhádzal váš výkon.
18.
Automatizácia: Na VPS si vývojár môže ľahko nastaviť vlastné CI/CD, cron skripty, zálohovanie aj monitoring.
19.
Stabilita a podpora: S VPS získavate silnú infraštruktúru a podporu. Ide o plnohodnotnú KVM virtualizáciu, takže „naštartujete takmer čokoľvek.“ Websupport infraštruktúra je preverená zákazníkmi, ale aj časom.
20.
Vývojári prichádzajú na VPS zo zdieľaného hostingu kvôli jeho možnostiam konfigurácie a výkonu. Na VPS získate omnoho viac slobody a výkonu nezávisle podľa potreby.

Tipy pre „power“ vývojárov: Ako si vybrať a nastaviť VPS ako profík

21. Výber konfigurácie: Začnite s rozumnou konfiguráciou (napr. 4 CPU / 8 GB RAM) a podľa potreby ju neskôr zväčšujte. Diskové úložisko naplánujte podľa veľkosti aplikácie a databázy. Výhodou VPS je, že pridanie výkonu alebo pamäte nevyžaduje nič zložité – pár klikov v admin rozhraní a za minútu je server silnejší.
22.
Monitoring a logy: Používajte nástroje ako htop (pre CPU/RAM) a iotop (pre disk I/O) na sledovanie vyťaženia VPS. Pre podrobnejšie sledovanie využite sysdig, na spracovanie logov Kibana (alebo Graylog). Pre dlhodobé metriky použite službu Monitoring, prípadne si rozbehajte svoj Zabbix či Prometheus.
23.
Ďalšie veci: Overte nastavenie času (timezone, NTP), preskúmajte otvorené porty (netstat -plnt), stav swap pamäte a df -h. Skúste Kompletný prehľad informácií o systéme pre administrátora.

VPS určite nie je mágia, ale je to infraštruktúra, ktorá vám dáva obrovskú voľnosť. Naučte sa využívať potenciál virtuálnych serverov naplno. A ak predsa potrebujete podať pomocnú ruku, je tu pre vás Websupport so svojím tímom expertov.

Na CODECON-e získajte VPS od Websupportu zadarmo
Na vývojárskej udalosti roka nebude chýbať ani Websupport. Návštevníkom a návštevníčkam konferencie CODECON ponúkne exkluzívne zľavy na VPS a pre tých najšikovnejších ich prevádzku úplne zdarma. Pre viac informácií sa zastavte na Websupport stánku.   

#bratislava #codecon #inspiration #partners
Autor článku
WEBSUPPORT

Nezmeškaj aktuálne info o CODECON
Odkaz bol skopírovaný do schránky