Minulý rok sme sa o vínko na Codecone postarali my z firmy Sensoneo, svetového lídra pre smart manažment odpadu. Okrem top vína však vieme ponúknuť aj kvalitný kód, o čom svedčí aj to, že programová komisia zaradila do programu prezentácií na tohtoročnom Codecone aj jedného z našich developerov.

Na Codecone 2024 bude o kódení pre lepší odpadový manažment a čistejšie životné prostredie hovoriť náš FE developer, Samo Šušoliak s prezentáciou “NX Monorepo resp. Ako Sensoneo škáluje svoj Frontendový vývoj.” Opäť náš však môžete stretnúť aj na stánku s vínom, kde s vami radi pokecáme o trendoch v IT a nalejeme vám to najkvalitnejšie víno z malokarpatských pivníc z vinárstiev Male Divy a Rariga.

Hneď na úvod tohto blogu ako správni „odpadári“ zrecyklujeme pár užitočných IT postrehov a myšlienok z nášho interného newsletteru, v ktorom pre náš tím každý mesiac prinášame zaujímavé rozhovory s našimi „Waste Warriors“, ako sa u nás interne prezývame.


Takto odpovedal frontenďák Maťo na otázky, čo je jeho developerský NO-GO a ktoré developerské princípy a postupy nikdy nezostarnú: „Najviac ma unavujú diskusie, ktoré riešia ako niečo urobiť na úkor toho, prečo to vlastne robiť. Pre programátorov je prirodzené zamýšľať sa nad detailmi, ale netreba zabúdať, že priorita je riešenie skutočných problémov. Samozrejme, dôraz sa musí klásť aj na kvalitu, takže treba vždy hľadať balans. Ale najlepší kód je taký, ktorý vôbec netreba napísať.
Ja sa vždy snažím nezabúdať na KISS – (keep it simple, stupid) a AHA (avoid hasty abstractions). Hovoria o tom, že nie všetky problémy sú zložité ako jadrová elektráreň. Nech sa technológie posunú kamkoľvek, myslím, že toto bude vždy relevantné. Rovnako, ako sa nikdy nestratí túžba programátorov veci “obkódiť” na prvú šupu.“


Čo považuje náš backendista Marcel za almanach každého developera?
„Stále sa vzdelávať, keďže každú chvíľu je nový framework, nová knižnica, nové odporúčania. Je podľa mňa nevyhnutné mať dobré kanály, aby sme sa nestali outdated. Nebáť sa výziev, ktoré, keď zdoláme, tak nás naučia niečo, čo sme dovtedy nevedeli. Naše sebavedomie nám tiež poďakuje. Zjednodušovať – je veľmi ľahké napísať kód, ktorý komplikovaný problém rieši komplikovaným spôsobom. Vyriešiť zložitý problém jednoducho, alebo rozbiť ho na viac jednoduchších problémov však ľahké nie je.“


Ktoré developerské trendy a smery v poslednej dobe zaujali chalanov?
Marcel:
„Mam rozčítanú knihu “Functional programming in C#: How to write better C# code” (Enrico Buonanno) , pretože samotný .net framework začína viac a viac podporovať funkcionálny prístup. Knižnice ktoré používame majú veľmi často funkcionálny (fluent) interface, ktorý sa veľmi dobre používa a oveľa ľahšie číta, ako klasický imperatívny kód. Zároveň je tento princíp vhodnejší pre paralelné procesy, pretože nemusíš riešiť konkurenciu, lockovanie a nie veľmi jednoduché problémy s tým spojené.“
Maťo: „Ak sa bavíme o trendoch, či sa mi to páči alebo nie musím spomenúť AI, konkrétne LLM a GPT na nich postavené. Sú tam isté morálne otázky, kvôli ktorým sa nepovažujem za úplneho fanúšika, no napriek tomu je fascinujúce ako rýchlo tieto technológie napredujú. Častokrát narážam na situáciu, kedy presne viem čo chcem spraviť, ale neviem ako to spraviť v nejakej konkrétnej knižnici / jazyku / … Namiesto brodenia sa dokumentáciou viem dostať odpovede konverzačným štýlom a rádovo rýchlejšie.“

A Marcelova definícia kvalitného kódu?
“Ľahko čitateľný, pochopiteľný a napísaný tak, aby dodržiaval industry štandardy ako napríklad “The twelve-factor app.“

Motivácia prečo kódiť v Sensoneo môže byť rôzna, ale medzi dôvodmi ako napríklad v tomto videu naši kolegovci najčastejšie uvádzajú, že zlepšujú svet okolo seba a vidia dopad toho čo robia, takže ich kód nekončí v šuflíku.

Takto popísal prechod k tímu Sensoneo Backend Developer Tomáš: „Keď si vyberám kariérnu zmenu, musí mi to niečo priniesť. V mojom prípade to bola zmena domény: veľmi zavážilo, že Sensoneo je zelená firma, robíme na zelených projektoch, máme to jednoducho v DNA. A to je pre mňa veľmi podstatné, tento ekologický rozmer mojej práce. Zároveň mám rád výzvy, chcem sa učiť nové veci, niečo nové zažiť. Ale tiež pracovať s takými softvérovými riešeniami, ktoré ma bavia. Pracujeme s najnovšími technológiami, existujúce projekty sa snažíme updatovať, rozhodujeme sa podľa best practices. Čiže aj po technickej stránke som spokojný, sú tu pre mňa nové výzvy, čo je veľké plus. A v Sensoneo sa všetko stretlo a preto som tu.“

Väčšina rebríčkov a článkov, ktorá spomína inovatívne firmy s najväčším dopadom a potenciálom v našich končinách, neobchádza Sensoneo, ktoré kódi riešenia pre moderný odpadový manažment. Prostredníctvom integrácie najmodernejších technológií v softvéri (.NET, Azure, React a React Native) aj hardvéri a prístupu založenom na dátach poskytuje Sensoneo mestám, podnikom a krajinám komplexné end-to-end riešenia a umožňuje im tak zvýšiť ich výkonnosť v oblasti udržateľnosti, optimalizovať procesy zvozu odpadu a znížiť ich environmentálnu stopu.

Čo všetko sa dokáže v scale-upe zmeniť za jeden rok?
Od posledného Codeconu Sensoneo so svojím softvérom priam prevalcovalo trh so zálohovaním. Ako jediná spoločnosť na svete úspešne implementovala softvér pre zálohové systémy (Deposit Return Schemes – DRS) vo viac ako piatich krajinách, čím tieto krajiny dosiahli recyklačný výkon presahujúci 90 %. Softvér pre zálohové systémy vyhral vo všetkých posledných 6 tendroch v Európe. Využívajú ho zálohové systémy na Slovensku, na Malte, v Rumunsku, Maďarsku, Írsku a od roku 2025 tento softvér implementuje aj Rakúsko.

Inteligentné riešenia spoločnosti Sensoneo v oblasti odpadového hospodárstva využívajú celé krajiny, mestá a podniky na celom svete, pričom sú inštalované vo viac ako 85 krajinách na piatich kontinentoch. Naše inteligentné senzory sú aj súčasťou najväčšej smart inštalácie odpadov na svete, keď celkovo zahŕňajú pôsobivých 11 100 senzorov v španielskom hlavnom meste Madrid.

„Neveríme len na udržateľnosť ako takú, musí byť aj ekonomická. Greenwashingové riešenia majú krátku trvácnosť. Fungujú, dokým zakladateľom nedôjdu nervy alebo kapitál,“ CEO, Martin Basila v rozhovore pre Forbes, ktorý zakladateľov Sensoneo manželov Basilovcov zaradil aj do rebríčka Changemakers 2024, lídrov meniacich našu krajinu k lepšiemu.

Milulý rok získalo Sensoneo investíciu série A v objeme 6,2 milióna eur. Taiwania Capital do lídra v smart manažmente odpadov naliala cez 3 milióny eur, no a o zvyšok investície sa postarali už stáli investori z EIC Fund, Crowdbery a Venutre to Future Fund. Táto investícia umožnila spoločnosti raketový rast. O kvalitné riešenia sa aktuálne stará tím už 120 ľudí, pričom Sensoneo aktuálne otvára pobočku v Brne, aby bolo bližšie kvalitným developerom.


Ak ťa zaujal tento článok a to čo robíme a dočítal si sa až sem, tak sa určite zastav pokecať na dve deci na našom vínovom stánku na Codecone. Naše aktuálne otvorené pracovné pozície si vieš pozrieť tu.😊